Biografia artystyczna

Marta Papierowska, urodziłam się 20 sierpnia 1984 roku w Wejherowie, gdzie mieszkam i pracuję. Jestem absolwentką Malarstwa ( 2006-2011 r. ) i Edukacji Artystycznej ( 2003-2006 r. ) na Gdańskim ASP. Studia malarskie zaczęłam pod okiem prof. Józefa Czerniawskiego, następnie praktykowałam w pracowni dyplomowej u prof. Mieczysława Olszewskiego - promotora mojej pracy magisterskiej: „Estetyka, a mięsność w sztuce”. Aneks do dyplomu stanowiły prace z linorytu, rysunku oraz animacja. W roku 2005 zakończyłam edukację w PSP w Gdyni Orłowie z tytułem zawodowego plastyka w specjalności reklama wizualna. Prowadzę pracownię plastyczną, w której realizuję swoje pomysły, głównie poprzez malarstwo olejne, grafikę warsztatową i rysunek oraz udzielam lekcji z różnych technik artystycznych dzieciom i dorosłym.

Jestem współorganizatorką i uczestniczką „Spichlerza Sztuki Wejherowo” – wydarzenia kulturalnego, które od 2012 roku realizujemy na terenie Wejherowa. Spichlerz ma na celu promowanie pozytywnych i wartościowych postaw, zmuszać do refleksji i prowokować dyskusje za pomocą różnych form przekazu artystycznego. Przedsięwzięcie jest realizowane środkami i siłami artystów oraz przy pomocy funduszu obywatelskiego. W towarzyszących akcji wystawach, koncertach, prelekcjach i pokazach filmów wzięło udział ponad 100 artystów i tysiące odbiorców z całego kraju.

Od wiosny 2018 roku prowadzę Galerię w Oknie przy ulicy Puckiej w Wejherowie, miejsce ekspozycji prac artystycznych i prezentacji ich twórców. Ta minimalistyczna przestrzeń jest osobliwą witryną wpisaną w około chodnikową fasadę miejskiej kamienicy nienachalnie zachęcającą do konsumpcji sztuk pięknych w różnych formach. Formuła zapewnia odbiorcy nieprzerwaną ekspozycję, różnorodność oraz zmianę pracy co miesiąc. Namiastka działalności kuratorskiej oraz upowszechnianie niebanalnej sztuki to filary życia Galerii w Oknie dające mi dużo satysfakcji.

Uczestniczyłam w  wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jestem laureatką konkursów graficznych, animacyjnych i malarskiego konkursu „ Barwy Morza”.

 

Ważniejsze wystawy:

- Wystawa zbiorowa Żywioły:WODA, Gdyńskie Centrum Filmowe, 2023;

- Wystawa linorytów i monotypii, Sezz, Francja, 2023;

- Wystawa zbiorowa ShakeArt w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, 2021 i Teatrze Polskim w Warszawie, 2022;

- Wystawa indywidualna na 10-lecie pracy twórczej, Prusewo, 2021;

- Wystawa zbiorowa na 70-cio lecie Szkoły Plastycznej w Gdyni Orłowie, 2020;

- Wystawa indywidualna Ustka, 2016;

- Polski Tydzień Semein Polonaise, Bourg St. Mourice, Francja, 2013;

- Młode malarstwo w Gdańsku, Dyplomy 2011, Gdańsk, 2012;

- Wystawa indywidualna Ringkobing, Dania, 2011;

- Wystawa indywidualna Teatr Miejski w Gdyni, 2011;

- Debiuty Roku Koszalin, 2010;

- Sztuka zaraźliwa - studenci prof. Cz. Tumielewicza, klub „PLAMA”, Gdańsk,  2010;

- Spichlerz Sztuki Wejherowo, Wejherowo, 2023, 2022, 2021, 2020, 2018, 2015, 2014, 2013, 2012;

 

„Do moich prac wdziera się organiczność zwierzęca i roślinna. Interesuje mnie materia widziana pod mikroskopem, w przybliżeniu, przybiera wtedy kosmiczne formy, niesamowite kolory i soczystą świetlistość.  Oddanie jej charakteru na płaskim papierze lub płótnie stanowi dla mnie wyzwanie, a sensualne doświadczanie malowanego materiału sprawia uczucie pełnego przeżywania pracy.”